PHYLLIS COURT CROQUET
Croquet Bookings

To book a court contact Chris Roberts
info@kickphoto.co.uk

         Note:  A booking request is not granted until you recieve
                    a phone or e-mail confirmation.
         Note: This is not an interactive page.
                    - You need to contact Chris.


PLAYING CONDITIONS
as of 1 April 2022

    1. Courts must be booked in advanced

    2.  Max booking 2 hours - for friendlies       (up to 2 weeks in advance)
         Max booking 3 hours - for competitions (up to 4 weeks in advance)

    3.  Multiple booking restrictions may apply
         - to allow as many different members as possible to book -

    4.  All courts may have:
         Two Singles or Doubles games (double-banked)
         - Max. 8 players on court -

    5.  Own mallets only
         - Club mallets are no longer stored in the pavilion
         - Club mallets may be borrowed for a short period by
           First Year Members - ask Chris

    6.  Latest Government Covid information:   here

Back to Home page

This is the 'Two Weeks Ahead' line

Only comeptition matches may be booked beyond this line

Covid-19 - View the latest statements from:



The UK Government         - latest            - here

Phyllis Court Club              - 18 March     - here

The Croquet Association  - latest            - here

Weather forcast

Click here for the
5 day forecast

Wed 25 May


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
Baylis
v
Etheridge

Advantage Singles
competition match
Searle
v
I.Forster

Advantage Singles
competition match
R.Robinson
v
R.Owen

Advantage Singles
competition match





1000
1030





1030
1100





1100
1130





1130
1200





1200
1230





1230
1300




Walter
- solo -



1300
1330







1330
1400
M.Young
Broughton
Christmas
D.Young
Doubles

S.Morton
J.Smith
Channon
K.Ward




1400
1430





1430
1500

R.Morrell
S.Morrell



1500
1530




1530
1600
Morgan
v
Henderson

3+ Singles
competition match

Scott
v
Chambers

Advantage Singles
competition match





1600
1630






1630
1700






1700
1730






1730
1800






1800
1830






1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Thu 26 May


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
J.Tollit
C.Tollit

I.Norris
v
Pitkeathley

Open Singles
competition match

Raunkiaer
- solo -



1000
1030





1030
1100





1100
1130





1130
1200







1200
1230







1230
1300








1300
1330








1330
1400

GC 'mix-in'
Madeleine Probert (MANAGER)
1400
1430
1430
1500
1500
1530
1530
1600
1600
1630
1630
1700
Handicaps 10+ Evening Series (4)
&
Handicaps 6-9 Evening Series (1)
1700
1730
1730
1800
1800
1830
1830
1900
1900
1930
1930
2000








2000
2030








2030

Fri 27 May


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
R.Robinson
v
R.Owen

3+ Singles
competition match
Jones
v
Probert

Advantage Singles
competition match
Raunkiaer
v
Browne

Advantage Singles
competition match





1000
1030





1030
1100
A.Warren
v
S.Rumford

Advantage Singles
competition match




1100
1130




1130
1200




1200
1230




1230
1300
K.Ward
Mulcahy
AC






1300
1330






1330
1400

M.Fensome
Stanner

Cowley
Fish
(R)



1400
1430





1430
1500
Johnson
Henderson





1500
1530





1530
1600
Pendennis
v
Channon

10+ Singles
competition match
B.Dent
v
D.McKibbin

Advantage Singles
competition match





1600
1630





1630
1700






1700
1730






1730
1800






1800
1830






1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Sat 28 May


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

0800
Etheridge
Christmas
Melck
Walter
Doubles







0800
0830







0830
0900







0900
0930







0930
1000

Baylis
K.Ward
Wadsworth
v
Johnson

7+ Singles
competition match
Mulcahy
M.Ward




1000
1030





1030
1100





1100
1130





1130
1200







1200
1230







1230
1300

A.French
R.French
A.Lindsay
I.Lindsay
Doubles






1300
1330







1330
1400
M.Fensome
+1
Ball
Dunning
Stoker
Toms
Doubles





1400
1430





1430
1500






1500
1530






1530
1600








1600
1630








1630
1700
Handicaps 10+ Evening Series (5)
1700
1730
1730
1800
1800
1830
1830
1900
1900
1930
1930
2000








2000
2030








2030

Sun 29 May


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

0800


Cowley
Collis





0800
0830







0830
0900







0900
0930







0930
1000
Tuomey
Broughton
D.Earnshaw
Zatuoroff
Doubles

Probits
J.Forster
(R)





1000
1030






1030
1100






1100
1130






1130
1200
R.Iyer
J.Iyer
Norman
Stoker
Doubles

Strachan
Ahara





1200
1230






1230
1300






1300
1330






1330
1400
M.Fensome
Stanner

Wadsworth
Searle
Mulcahy
Batty




1400
1430





1430
1500

R.Morrell
S.Morrell



1500
1530




1530
1600
S.Morton
v
Kingon

Advantage Singles
competition match


GC 'mix-in'
 


1600
1630



1630
1700



1700
1730



1730
1800







1800
1830







1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Mon 30 May


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
Morgan
Browne
Chambers
R.Robinson
Doubles





J.Tollitt
C.Tollitt
W.Kingon
N.Kingon (guest)

1000
1030






1030
1100






1100
1130






1130
1200








1200
1230








1230
1300








1300
1330








1330
1400
Cowley
Probits
+1
+1
Doubles







1400
1430







1430
1500







1500
1530







1530
1600
D.Young
v
D.McKibbin

7+ Singles
competition match
Huntington
v
Bridges

10+ Singles
competition match






1600
1630






1630
1700
S.Morton
J.Smith
v
Henderson
Johnson

3+ Doubles
competition match

Tollemache
+1



1700
1730




1730
1800




1800
1830




1830
1900







1900
1930







1930
2000








2000
2030








2030

Tue 31 May


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
Baylis
v
M.Young

10+ Singles
competition match
Etheridge
v
Bower

10+ Singles
competition match

AC Reservation

AC Training

K.Ward,   Mulcahy


1000
1030


1030
1100


1100
1130


1130
1200


1200
1230


1230
1300



R.Robinson
Browne




1300
1330







1330
1400
J.Forster
Collis
Cowley
I.Forster
Doubles

Franklin
Tonks




1400
1430





1430
1500






1500
1530






1530
1600
Cranstoun
v
Steinle

10+ Singles
competition match

Spiers
v
Hampton

10+ Singles
competition match
A.McKibbin
Probert
H.Fensome
Lambert



1600
1630




1630
1700




1700
1730




1730
1800






1800
1830






1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Wed 1 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
8+ Singles Tournament
~ The Black Ball Trophy ~
1000
1030
1030
1100
1100
1130
1130
1200
1200
1230
1230
1300
1300
1330
1330
1400
1400
1430
1430
1500
1500
1530
1530
1600
1600
1630
1630
1700
Marcel
v
L.Runnalls

10+ Singles
competition match
H.Fensome
E-M
Pendennis
& Tollemache
v
L.Smith
& Green

10+ Doubles
competition match





1700
1730





1730
1800





1800
1830





1830
1900






1900
1930






1930
2000








2000
2030








2030

Thu 2 June (Bank Holiday)


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300








1300
1330








1330
1400

GC 'mix-in'
Hilary Cowley (MANAGER)
1400
1430
1430
1500
1500
1530
1530
1600
1600
1630
1630
1700
10+ Evening Series (6)
1700
1730
1730
1800
1800
1830
1830
1900
1900
1930
1930
2000








2000
2030








2030

Fri 3 June  (Bank Holiday)


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300








1300
1330








1330
1400
J.Forster
Warren
(R)







1400
1430







1430
1500







1500
1530







1530
1600








1600
1630








1630
1700








1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Sat 4 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

0800


Etheridge
Christmas
Melck
Walter
Doubles





0800
0830







0830
0900







0900
0930







0930
1000
Baylis
K.Ward
Browne
D.Norris
Raunkiaer
v
S.Peperell

10+ Singles
competition match





1000
1030





1030
1100





1100
1130





1130
1200







1200
1230







1230
1300








1300
1330








1330
1400
I.Forster
J.Forster







1400
1430







1430
1500







1500
1530







1530
1600








1600
1630








1630
1700








1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Sun 5 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

0800
Cowley
Collis







0800
0830







0830
0900







0900
0930







0930
1000
Tuomey
Broughton
D.Earnshaw
Zatuoroff
Doubles

Browne
v
Johnson

3+ Singles
competition match





1000
1030






1030
1100






1100
1130






1130
1200







1200
1230







1230
1300








1300
1330








1330
1400




GC 'mix-in'
1400
1430




1430
1500




1500
1530




1530
1600




1600
1630




1630
1700








1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Mon 6 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
Baylis
v
Raunkiaer

7+ Singles 'Plate'
competition match

Steinle
& Summers
v
Warren
& M.Ward

10+ Doubles
competition match





1000
1030






1030
1100






1100
1130






1130
1200






1200
1230






1230
1300








1300
1330








1330
1400
I.Forster
+1







1400
1430







1430
1500







1500
1530







1530
1600








1600
1630








1630
1700








1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Tue 7 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
Cowley
v
Wadsworth

10+ Singles
competition match
C.Hall
v
Symons

7+ Singles
competition match

AC Reservation

AC Training


1000
1030


1030
1100


1100
1130


1130
1200


1200
1230


1230
1300








1300
1330
PCC 'AC' v Caversham

- SCF AC Handicap League -




1330
1400
M.Young
Christmas
Wadsworth
D.Young
Doubles



1400
1430



1430
1500



1500
1530



1530
1600




1600
1630




1630
1700




1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Wed 8 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
Sless
D.Hall

Collis
v
J.Forster

10+ Singles
competition match





1000
1030






1030
1100






1100
1130






1130
1200







1200
1230







1230
1300








1300
1330








1330
1400
Morgan
Browne
D.Norris
Rutherford
Doubles





Beginners' Training
(1) R.Robinson
~
A.Houghton
D.Askew
J.Walker

1400
1430






1430
1500






1500
1530






1530
1600








1600
1630








1630
1700








1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Thu 9 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000


R.Robinson
v
Coates

Open Singles
competition match





1000
1030







1030
1100







1100
1130







1130
1200







1200
1230







1230
1300








1300
1330








1330
1400

GC 'mix-in'
Hilary Cowley (MANAGER)
1400
1430
1430
1500
1500
1530
1530
1600
1600
1630
1630
1700
10+ Evening Series (7)
1700
1730
1730
1800
1800
1830
1830
1900
1900
1930
1930
2000








2000
2030








2030

Fri 10 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000






Beginners' Training
(2) R.Robinson
~
A.Houghton
D.Askew
J.Walker

1000
1030







1030
1100







1100
1130







1130
1200








1200
1230








1230
1300
PCC 'C' v Littleton

- SCF Advantage League -




1300
1330




1330
1400




1400
1430




1430
1500




1500
1530




1530
1600




1600
1630




1630
1700




1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Sat 11 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

0800








0800
0830








0830
0900








0900
0930








0930
1000
Von Schmieder
& Morgan
v
Coates
& Browne

Open Doubles
competition match

D.Young
& M.Young
v
R.Owen
& D.Owen

7+ Doubles
competition match





1000
1030






1030
1100






1100
1130






1130
1200






1200
1230






1230
1300








1300
1330








1330
1400








1400
1430








1430
1500








1500
1530








1530
1600








1600
1630








1630
1700








1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Sun 12 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

0800








0800
0830








0830
0900








0900
0930








0930
1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300








1300
1330








1330
1400




GC 'mix-in'
1400
1430




1430
1500




1500
1530




1530
1600




1600
1630




1630
1700




1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Mon 13 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300
PCC 'D' v High Wycombe 'Kites'

- SCF Advantage League -




1300
1330




1330
1400




1400
1430


Beginners' Training
(3) R.Robinson
~
A.Houghton
D.Askew
J.Walker

1430
1500



1500
1530



1530
1600



1600
1630




1630
1700




1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Tue 14 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
Maintenance Day
1000
1030
1030
1100
1100
1130
1130
1200
1200
1230
1230
1300
1300
1330
1330
1400
1400
1430
1430
1500
1500
1530
1530
1600
1600
1630
1630
1700
1700
1730
1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Wed 15 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
80+ Singles Tournament
~ The Yellow Ball Trophy ~




1000
1030




1030
1100




1100
1130




1130
1200




1200
1230




1230
1300




1300
1330




1330
1400




1400
1430




1430
1500




1500
1530




1530
1600
C.Hall
v
Tooher

10+ Singles
competition match

Howie
& Tonks
v
Spiers
& Ringer

10+ Doubles
competition match





1600
1630






1630
1700






1700
1730






1730
1800






1800
1830






1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Thu 16 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300
AC v Oxforfd U. ?







1300
1330








1330
1400

GC 'mix-in'
Madeleine Probert (MANAGER)
1400
1430
1430
1500
1500
1530
1530
1600
1600
1630
1630
1700








1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Fri 17 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000


Goldring
& R.Peperell
v
I.Norris
& D.Norris

Open Doubles
competition match



Beginners' Training
(4) R.Robinson
~
A.Houghton
D.Askew
J.Walker

1000
1030






1030
1100






1100
1130






1130
1200







1200
1230







1230
1300








1300
1330








1330
1400








1400
1430








1430
1500



poss mix-in move




1500
1530








1530
1600








1600
1630








1630
1700
10+ Evening Series (8)
1700
1730
1730
1800
1800
1830
1830
1900
1900
1930
1930
2000








2000
2030








2030

Sat 18 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

0800








0800
0830








0830
0900








0900
0930








0930
1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300








1300
1330








1330
1400








1400
1430








1430
1500








1500
1530








1530
1600








1600
1630








1630
1700








1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Sun 19 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

0800








0800
0830








0830
0900








0900
0930








0930
1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300








1300
1330








1330
1400




GC 'mix-in'
1400
1430




1430
1500




1500
1530




1530
1600




1600
1630




1630
1700




1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Mon 20 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300








1300
1330








1330
1400








1400
1430








1430
1500








1500
1530








1530
1600
Franklin
& Huntington
v
Cowley
& Probits

10+ Doubles
competition match







1600
1630







1630
1700







1700
1730







1730
1800







1800
1830







1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Tue 21 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000
AC 8+ Tournament
~ Day 1 ~
(Day 2 is at Blewbury CC tomorrow)






1000
1030




1030
1100




1100
1130




1130
1200




1200
1230




1230
1300




1300
1330




1330
1400




1400
1430




1430
1500




1500
1530




1530
1600




1600
1630




1630
1700




1700
1730




1730
1800




1800
1830




1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Thu 23 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300








1300
1330








1330
1400

GC 'mix-in'
Hilary Cowley (MANAGER)
1400
1430
1430
1500
1500
1530
1530
1600
1600
1630
1630
1700








1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Wed 22 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300








1300
1330








1330
1400








1400
1430








1430
1500








1500
1530








1530
1600








1600
1630








1630
1700
10+ Evening Series (9)
1700
1730
1730
1800
1800
1830
1830
1900
1900
1930
1930
2000








2000
2030








2030

Fri 24 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300
PCC 'C' v Caversham

- SCF Advantage League -




1300
1330




1330
1400




1400
1430




1430
1500




1500
1530




1530
1600




1600
1630




1630
1700




1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030

Sat 25 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

0800








0800
0830








0830
0900








0900
0930








0930
1000








1000
1030








1030
1100








1100
1130








1130
1200








1200
1230








1230
1300








1300
1330








1330
1400








1400
1430








1430
1500








1500
1530








1530
1600








1600
1630








1630
1700
10+ Evening Series (10)
1700
1730
1730
1800
1800
1830
1830
1900
1900
1930
1930
2000








2000
2030








2030

Sun 26 June


1
1
2
2
3
3
4
4



Secondary

Secondary

Secondary

Secondary

0800








0800
0830








0830
0900








0900
0930








0930
1000


Courts expected to be closed during Regatta set-up
(to be confirmed)


1000
1030




1030
1100




1100
1130




1130
1200








1200
1230








1230
1300








1300
1330








1330
1400




GC 'mix-in'
1400
1430




1430
1500




1500
1530




1530
1600


 

1600
1630




1630
1700








1700
1730








1730
1800








1800
1830








1830
1900








1900
1930








1930
2000








2000
2030








2030