GC ADVANTAGE / HANDICAP SINGLES Competition 2022 (Best of three 13 hoop games)

Winner receives
PCC Handicap Cup

Runner-up receives
PCC Handicap R-U Cup

Liz Smith (14)

w/o

Richard Owen (8)
  Liz Smith (14) v  Helena Fensome (1)
7 -1
7-2

Liz Smith
7 - 3
5 - 7
7 - 5
Ruth Raunkiaer













Liz Smith



Kevin Ward




Aly Warren

Round of 16
- Play by 26 June -
Round of 64
- Play by 1 May -
Round of 32
- Play by 29 May -
Quarter-Finals
- Play by 7 August -
Semi-Finals
- Play by 4 Sept. -
Final
- on 25 Sept (if poss.) -
Court Bookings
No competition games in the
1400-1600 window.
'Best of three' matches need a 3-hour booking
Click here to see the court availability.
  Liz Smith (14) v Jeanne Nicholls (14)
7-1
7-2

  Trevor Day (11) v Helena Fensome (1)
7-2
6-7
4-7
  Andy Jones (10) v David Young (9)
7-3
7-1

  David Strachan (14) v Madel.Probert (10)
6-7
w/o

  Carol Wadsworth (12) v Mike Sayer (9)
5-7
7-2
7-4
  Richard Owen (8) v Rose. French (14)

w/o

  Ian Norris (-2) v Russell Robinson (3)
6-7
1-7

  Chris Roberts (-2) v Dianne Browne (3)
0-7
5-7

  Ruth Raunkiaer (12) v Carl Billson (11)
7-2
7-5

  Colin Morgan (5) v Christine Searle (10)
7-6
6-7
4-7
  Ian Forster (12) v Tony Peperell (6)
7-5
7-5

  Rick Lilley (2) v Gillian Symons (8)
1-7
1-7

  Morag Campbel (14) v Hugh Crook (7)

w/o

Dianne Browne (3) v Ruth Raunkiaer (12)
3-7
1-7

  Gillian Symons (7)  v  Hugh Crook (7)
3-7
7-4
7-3
  John Rumford (10)  v  Kevin Ward (9)
5-7
6-7

  Marie Pearce (12) v Raymond Wood (4)

w/o

  Hugh Baylis (10) v John Etheridge (10)
6-7
6-7

  Barry Dent (12)  v  Dee McKibbin (9)
7-1
7-4

Raghu Iyer (3)  v  Jean D-Withers (14)
7-5
5-7
7-4
Richard Owen (8) v Russell Robinson (3)
6-7
7-2
7-5
  Christine Searle (10) v Ian Forster (11)
7-2
7-6

  Ralph Chambers(6) v  Barrie Scott (9)
7-4
7-4

  A.McKibbin (9) v Patricia Mulcahy (9)
7-6
4-7
6-7
Carol Wadsworth (12) v Danny Hall (11)

w/o

Andy Jones (9) v Madeleine Probert (9)
2-7
7-5
7-5
  Aly Warren (12)  v  Sue Rumford (12)
7-1
7-2

  Steve Morton (10) v Wendy Kingon (12)
5-7
7-2
4-7
  Barry Dent (12) v Sally Batty (12)
7-5
3-7
7-4
  Mike Fensome (1) v Dee McKibbin (9)
1-7
2-7

  Aly Warren (12) v Delia Norris (4)
5-7
7-5
7-2
  Sue Rumford (12) v Alan French (14)
7-3
7-4

  Jeff Smith (7) v Raghu Iyer (3)
5-7
7-4
6-7
  Jean D-Withers (14) v Bundy Walker (14)
7-5
7-5

Ruth Raunkiaer (11)
7 - 2
7 - 5

Christine Searle (9)
Gillian Symons (7)
6 - 7
7 - 4

Ralph Chambers (6)
Kevin Ward
7 - 6
7 - 6

Patricia Mulcahy
Raymond Wood (4)

w/o

Carol Wadsworth (11)
John Etheridge (10)
4 - 7
4 - 7

Andy Jones (8)
Dee McKibbin (9)
2-7
3-7

Aly Warren (12)
Raghu Iyer (3)
4 - 7
6 - 7

Wendy Kingon (12)
Ralph Chambers
4 - 7
2 - 7

Kevin Ward
Carol Wadsworth

16 Aug

Andy Jones
Aly Warren (12)
3 - 7
7 - 4
7 - 3
Wendy Kingon (12)
  Roger Goldring(-2) v Ralph Chambers(6)
1-7
2-7

  Barrie Scott (9) v Martin Cranstoun (12)
7-3
4-7
7-5
  John Rumford (10) v Hilary Cowley (12)
7-3
7-6

  Jenna Shanks (14) v Kevin Ward (9)
2-7
3-7

  Julia Green (12) v Hugh Baylis (10)
7-3
5-7
3-7
  Bill Pitkeathley (5) v John Etheridge (10)
0-7
4-7

  Steve Morton (10) v Jean Forster (14)
7-5
7-2

  Mike Christmas (5) v Wendy Kingon (12)
3-7
7-4
2-7
Round of 16
- Play by 26 June -
Round of 64
- Play by 1 May -
Round of 32
- Play by 29 May -
Quarter-Finals
- Play by 7 August -
Semi-Finals
- Play by 4 Sept. -
Final
- on 25 Sept (if poss.) -